ثبت شرکت

شرکت چیست؟

شرکت های تجاری، اجتماع دو یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی به منظور انجام عملیات تجاری و کسب سود را گویند.
ثبت شرکت ها:
مرجع صلاحیتدار برای ثبت شرکت ها، طبق طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت ها مصوب شهریور ۱۳۴۰ وزارت دادگستری، ” اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ” است.

• استعلام ثبت شرکت :

اول – سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور : در حال حاضر مهم ترین منبع قابل استناد برای همه اشخاص ، ارگانها ، سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور (http://www.ilenc.ir) می باشد و تنها شرکتهایی معتبر می باشند که نام آنها در این سامانه موجود باشد ،در این سامانه داشتن یکی از ۳ مورد زیر برای استعلام شرکت مورد نیاز و ضروری است :
۱- نام شرکت
۲- شماره ثبت شرکت
۳- شناسه ملی شرکت
دوم – اداره ثبت شرکتها : برای گرفتن هرگونه استعلام از اداره ثبت شرکتها می توان به سامانه اینترنتی این اداره مراجعه نمود، و بایستی از مراجعه حضوری پرهیز نمود زیرا از پاسخ به هرگونه مراجعه حضوری به این اداره خودداری می گردد، تمامی سوالات متداول در زمینه ثبت شرکتها و موسسات در سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور به آدرس www.ssaa.ir تشریح گردیده هم چنین برای ثبت اینترنتی شرکت و یا صورتجلسه تغییرات شرکت خود می بایست به سامانه ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری مراجعه نمایید که آدرس این سامانه نیز http://irsherkat.ssaa.ir می باشد، در این سامانه علاوه بر ثبت شرکتها و موسسات و ثبت صورتجلسات تغییرات می توان به پیگیری درخواست های قبلی با وارد کردن کد پیگیری اقدام نمود، هم چنین گزینه انصراف از درخواست برای انصراف از صورتجلسات پذیرش نهایی شده نیز در این سامانه وجود دارد .
سوم – روزنامه رسمی : در صورتی که از یک شرکت علاوه بر اطلاعاتی که در ابتدای کلام بیان شد اطلاعات بیشتری از جمله میزان سرمایه شرکت، نام اعضای هیئت مدیره و سهامداران و … را نیاز دارید می توانید از سایت روزنامه رسمی کمک بگیرید، در این سایت به آدرس www.rrkk.ir می بایست به قسمت آگهی های قانونی در منوی سمت راست صفحه اصلی (http://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx ) مراجعه کرد و نام شرکت و یا شناسه ملی و یا شماره ثبت شرکت را وارد نمود تا روزنامه های رسمی تاسیس و در صورت وجود تغییرات شرکت قابل مشاهده گردد، در این بررسی بایستی به سال چاپ روزنامه نیز توجه داشت زیرا جستجو در روزنامه های بعد از سال ۹۳ از روزنامه های قبلی جدا شده است .

• انواع شرکت های تجاری

در باب سوم از قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱ انواع شرکت های تجاری بیان شده است . ماده ۲۰ قانون فوق الذکر شرکت های تجارتی را در هفت قسم زیر بیان داشته است :
۱- شرکت سهامی : که خود به دو دسته سهامی عام و خاص تقسیم می شود .
۲- شرکت با مسئولیت محدود
۳- شرکت تضامنی
۴- شرکت مختلط غیر سهامی
۵- شرکت مختلط سهامی
۶- شرکت نسبی
۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف
در این میان گرایش عموم مردم به تاسیس شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود بیشتر می باشد . بایستی توجه داشت مباحث شرکت عمرانی ، شرکت خدماتی ، ساختمانی و …. موضوعات شرکت محسوب شده و بایستی شرکتی طبق یکی از قالب های فوق با این موضوعات به ثبت برسد.

• شرکت سهامی عام

شرکت سهامی‌عام، شرکتی است بازرگانی ‌ولو اینکه موضوع عملیات آن، امور تجاری نباشد .سرمایه‌‌ی این شرکت به سهام تقسیم‌ شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می‌شود. در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از پنج نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست.

الف ) ‌مدارک لازم جهت کسب اجازه‌ی پذیره‌نویسی شرکت سهامی‌عام در حال تأسیس، از مرجع ثبت شرکت‌ها:

۱- دو نسخه طرح اظهارنامه‌ی شرکت سهامی‌عام
۲- دو نسخه طرح اساسنامه‌ی شرکت سهامی‌عام
۳- دو نسخه طرح اعلامیه‌ی پذیره‌نویسی
۴- گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل ۳۵%‌ سرمایه، تعهد توسط مؤسسین
۵- فتوکپی شناسنامه‌ی مؤسسین

ب ) مدارک لازم جهت تأسیس شرکت:

۱. دو نسخه اظهارنامه
۲. دو نسخه اساسنامه
۳. دو نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین
۴. دو نسخه صورت جلسه‌ی هیأت مدیره (‌تعداد مدیران، حداقل پنج نفر می باشد.
۵. آگهی دعوت مجمع مؤسسین در روزنامه‌ی تعیین شده
۶. فتوکپی شناسنامه‌ی مدیران (‌در مورد اشخاص حقوقی، ارائه‌ی برگ نمایندگی، الزامی است.
۷. گواهی بانک مبنی بر واریز ۳۵% سرمایه‌ی شرکت
۸. ارائه‌ی مجوز یا موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز